בר-אוריין

מידענות וערים חכמות

על המושג "ערים חכמות" 

המונח ״ערים חכמות״ מעסיק ומסקרן רבים מקרב ראשי הערים, לצד אנשי טכנולוגיה ויזמים שמצליחים להבין את הפוטנציאל הרב שרק מתחיל לתת את אותותיו. באומרנו עיר חכמה, הכוונה היא לעיר שמנהלת את מערכיה השונים (תפעול, אחזקה, משברים וסיכונים, שירות לאזרח וכיוב') באמצעות טכנולוגיות מידע ותקשורת, ברמות אוטומציה שונות. תוך כדי אותה פעילות משמשות אותן הטכנולוגיות גם לאיסוף מידע ונתונים מתוך מטרה לשפר ולייעל את תהליכי העבודה של הרשות המקומית ואת סלי השירותים לתושבים.

החסמים במעבר לעיר חכמה

למרות הפיתוי והסקרנות החיובית כלפי הרעיון העומד בבסיס ההתנהלות החכמה, ישנם לא מעט חסמים הנובעים מעמדות שמרניות של פרטים ומקבלי ההחלטות, אינטרסים פוליטיים וכן שורה ארוכה של מוקשים בשדות הביורוקרטיה והרגולציה. מה שנותן תקווה להסרת אותם החסמים זו דעת הקהל מצד תושבים ומנהיגי ציבור, שמאמינים כי מתכונת הערים החכמות עשויה להשתלם לטווח הארוך, כך שהתועלות הכוללות בגין תשלומי המיסים והתקציבים העומדים לרשות הרשויות תעלה, ובהתאם לכך, גם שביעות הרצון של התושבים עצמם.

חדשנות בערים חכמות 

דיונים וכנסים רבים, שחלקם עוסק גם בתחום ניהול הידע, בוחנים את החדשנות ואת הטכנולוגיות לרשויות מקומיות המובילות ליצירת ערים חכמות. במסגרת אותם דיונים וכנסים נסקרים ונבחנים היבטים שונים למתכונת העיר החכמה, ובין היתר, גם היישומים והאפליקציות העושים שימוש בחיישנים המתבססים על טכנולוגית IOT – “האינטרנט של הדברים”. אין זה סוד שככל שתופשים את פוטנציאל החישה והתיעוד של האמצעים הטכנולוגיים, מסתמנים בקרב הציבור גם עמדות המביעות ספקות וחששות לגבי פגיעה אפשרית בפרטיות ובצנעת הפרט, שהרי כמעט הכול נרשם או מצולם.

עיר חכמה זה לא רק הכנסת טכנולוגיות לעיר 

כפי הנראה, אי-אפשר יהיה לעצור את המגמה הסוחפת של מעבר לערים חכמות. אין ספק שתוך כדי התנועה קדימה, נדרש יהיה לפתח מנגנונים טכנולוגיים ומשפטיים לצמצום מרבי של הפגיעה בזכויות הפרט, כמובן למסד תשתית לאיסוף הנתונים ולניהול מושכל של המידע המצטבר. 

במכללת בר-אוריין מעניקים ייעוץ ומפתחים תוכניות חומש להפיכת ערים לחכמות מבוסס מחקר, מידע ודאטה 

בר אוריין היא חלוצה מובילה בנושא זה. לשיטתנו עיר חכמה היא לא הטכנולוגיה כשלעצמה, אלא שימוש חכם בטכנולוגיה לשיפור ושגשוג העיר. כאשר לא יודעים להשתמש בצורה נכונה בטכנולוגיות ולנצל אותן נכון – העיר לא הופכת לחכמה, אלא רק לכזו המשתמשת בטכנולוגיות חכמות. אנחנו מציעים לכל רשות מקומית או מי מטעמה ליצור עמנו קשר וליהנות מהידע והניסיון הרב שצברנו לקידום רעיון העיר החכמה.

לפורטל "יוצרים ערים חכמות בישראל" השער לחדשנות לערים חכמות .

×