בר-אוריין

מידע מקצועי - מאמרים נוספים

נהלים ארגוניים - כדאי שמישהו יטפל בהם

אסון הר מירון בערב ל"ג בעומר, תשפ"א, 2021, הוא למרבה הצער, אירוע טרגי נוסף, בלתי נתפס, בשרשרת אירועים לאומיים-טראומתיים, שבוודאי יותירו פצעים פתוחים וצלקות צורבות בכל חלקי החברה הישראלית לדורי דורות. מרגע היוודע האירוע, עולים בערוצי המדיה השונים עוד ועוד קולות, המלינים על כך שכבר ב־2008 התריע מבקר המדינה על קיומם של ליקויים במערך כיבוי האש ובדרכי המילוט באתר, המהווים סכנה לציבור, ואלו אינם זוכים להתייחסות הראויה מצד האמונים על המבנים במקום. אחד המעידים זעק: "…הכל שם פרטאץ', הכל שם לא מאורגן, אף אחד לא לוקח אחריות… חס וחלילה יקרה איזשהו אסון".

בדיעבד אפשר לאמור ששורש הבעיה הוא העדר 'בעל-בית', שאמור לנהל באופן אינטגרטיבי את כל ההכנות המקדימות במקום והפעילות בזמן אמת. על מנת שזה יוכל למלא את תפקידו בצורה נאותה, יש להעניק לו את מלוא הסמכויות, ורק אז ניתן יהיה לדרוש ממנו נשיאה באחריות. בשעה שכל הנוגעים בדבר כבר עסוקים בהכנת כתבי הגנה לטיהור "שמם הטוב", מן הראוי שכל אדם, באשר הוא, יקדיש כמה רגעי מחשבה (ולא רק באופן חד-פעמי) לחשבון נפש, כשבכותרת מתנוססת השאלה: "איפה ניתן להצביע בסביבתנו הקרובה על כשל התנהלותי, מחדל או מפגע שחייבים לטפל בהם?" ככל שיעלו דברים, יש להתריע עליהם, ויפה שעה אחת קודם.

במעבר חד, אך בהקשר לנאמר, כולנו משתייכים או קשורים לארגון ציבורי, עסקי או לעמותה כלשהי, אם כעובדים מטעמם, כספקים, כלקוחות או כמתנדבים. ארגונים אלה ממלאים את שליחותם מכוח חזון ואסטרטגיה, שבכדי להוציאם אל הפועל, מתורגמים לקובצי נהלים על-ידי כל פונקציה ופונקציה בארגון. אותה התנהלות מכניסטית, במידה מסוימת, שאותה יוזם 'בעל-הבית' בארגון, היא זו המאפשרת בסופו של דבר השתתת סדר ארגוני מובנה, אשר מגובה במנגנונים לאבטחת האיכות ולמזעור הסיכונים. קובצי הנהלים בכללותם מרוכזים ומנוהלים בפועל על-ידי גורם ייעודי שבדרך כלל אמון על ניהול הידע בארגון. הסכמה הבאה מתארת באופן פנורמי ומופשט למדיי את המסגרת הארגונית והרבדים השונים, הקשורים לתחום ניהול הידע, לרבות תחום הנהלים בארגון. יוצא שעל אף שקיימת פעילות מבוזרת לטיפול בנהלים (כל פונקציה בתחומה) קיים בכל זאת גורם מתכלל, שמקבל את מלוא הסמכות והאחריות מטעם ההנהלה לטובת הטיפול ההוליסטי במערך הנהלים הארגוני.

מנהלים יקרים, מזהים סממנים של אי-סדר בארגון? מרגישים שאפשר לנהל את הדברים אחרת? סובלים מתקלות ומבזבוז משאבים? אנחנו במכללת בר-אוריין תפרנו עבורכם קורס לפיתוח נהלים עבור ארגונים בצמיחה

הכותב הוא דן סולומון – מרצה בקורס לפיתוח נהלים עבור ארגונים בצמיחה.

×