בר-אוריין

מידע מקצועי - מאמרים נוספים

אג'נדה או מגמה? מספרים סיפורים על המספרים

דאטה אנליסט בפעולה 
כדי לנתח את הנתונים של הווירוס, יש להניח כמה הנחות יסוד שבלעדיהן, המספרים יכולים לספר את מה שכל אחד רוצה להגיד. כל סטודנט לתואר מתקדם במדעים יודע שעם כמות גדולה של נתונים, אפשר להפוך כמעט כל ניסוי לתומך בכמעט כל תאוריה, ללא קשר עם המציאות. כל היסטוריון יודע גם לקחת נתונים מובחרים מתוך אלה שמונחים מולו כדי לתמוך בתאוריות שהוא רוצה להוכיח. ואפשר להוסיף ללא כל ספק שכל עיתונאי יכול להוציא מנתוני הקורונה את מה שהוא רוצה כדי להשחיר את פני המדינה שהוא בוחר להשחיר. צרפת למשל החליטה להשחיר את פני ארה"ב כי הנשיא אינו עונה לציפיות שלהם, מכאן, נותר רק להציג את הנתונים המתאימים למטרה.

הכל עניין של השוואה 

הנחת היסוד הראשונה היא שלא ניתן להשוות מספרים כאשר הם לא נמצאים על סקלה משותפת. מ-2011 למשל, האמריקאים שותים יותר יין מהצרפתים. אפשר להוציא כותרת עסיסית עם הנתון הזה. אומנם בפועל, ב- 2011, צרפתי עדיין שותה 54 ליטר לאדם לשנה מול 12 ליטר עבור אמריקאי ממוצע. בגלל שאוכלוסיית ארה"ב מונה 5 פעמים את אוכלוסיית צרפת (329 מול 67 מיליון), אכן, האומה האמריקאית שותה יותר יין בכללותה מהאומה הצרפתית. אבל ההבדל מהותי. כך מסלפים בלי לשקר ואת זה בדיוק אני רואה בעיתונות שמחפשת כותרות נשכניות. לא ניתן אם כן לדבר על מספר המתים בארה"ב מול אלה שבצרפת כפי שהעיתונות הצרפתית מקפידה לעשות, כי שתי האוכלוסיות שונות בגודלן. כדי להשוות ביניהם, יש צורך ב"נירמול" המספרים כדי שאלה יהיו על אותה סקלה, או במילים אחרות, יש להשתמש באחוזים מתוך האוכלוסייה.

ההנחה שניה היא שאין אפשרות לאמוד באמת את מספר החולים וזאת מכמה סיבות : לא כל מדינה מודדת באותה פרופורציה את החולים הפוטנציאלים השונים של האוכלוסיה שלה וגם לא באותן שיטות. לכן מספר החולים הוא אינדיקטיבי בלבד להערכות של מקבלי ההחלטות באותה מדינה. על בסיס התוצאות שכל מדינה מקבלת, אפשר להשוות עם התוצאות הקודמות בלבד כדי להבין אם יש לו יותר או פחות חולים או מתים. השוואה עם מדינה אחרת או שיטה אחרת לא תהיה נכונה בהכרח, ואת זה, יש לקחת בחשבון כשמסתכלים על הנתונים.

הנחה שלישית היא שכל מדינה מודדת הצלחה במלחמה בוירוס באופן שונה. ישראל שמה את חיי האדם בראש מעייניה ואילו ארה"ב, שוודיה או שוויץ מעדיפות להתרכז על החירויות הפרטיות או על החופש הכלכלי.  בארה"ב למשל, מעקב אחרי אזרחים לא יכול לעבור כפי שהוא עובר בישראל ובאותה מידה, לא יכול להיות שישראל תצליח להתמודד עם מספר מתים פר מיליון תושבים כפי שקיים בשוודיה או בשוויץ. סדרי העדיפויות שונים, המטרות שונות וכל מדינה מודדת הצלחה על פי מה שמתאים לאופי הלאומי שלה.

כל אחד יכול לאמץ את ההנחות היסוד האלה כדי שיוכל להבין את הניתוחים שצצים בפטריות לאחר הגשם ולהחליט לעצמו : אג'נדה או מגמה ? ולא, ישראל איננה במקום החמישי מבחינת מספר החולים בעולם כפי שדווח השבוע בתקשורת, אנחנו במקום ה- 8 בבדיקות שמבוצעות פר 100 אלף תושבים (ומקום 6 בחודש האחרון) ועם מקום 58 בעולם במספר המתים פר מיליון תושבים, אנחנו בהחלט רחוקים מהאמירה שזהו "הכישלון הגדול ביותר בתולדות המדינה".

האם אי אפשר היה לעשות יותר טוב? התשובה ברורה כי עשינו טוב יותר בגל הראשון כשלא הייתה ממשלה מעורבת בניהול המשבר. האם עדיין אנחנו מול קטסטרופה מדהימה, הנתונים מול עיניכם.

הכותב הוא ברונו י. מלכי, דאטה אנליסט , מנחה קורס דאטה אנליסט.

קישור לסילבוס קורס דאטה אנליסט מבוסס אקסל 

 

×