בר-אוריין

מידע מקצועי - מאמרים נוספים

המקצוע החדש שהופך לנדרש בשוק העבודה - דאטה אנליסט עסקי, מהי עבודתו?

מאת: ד"ר ענת קלומל-צוייג
תאריך פרסום: 05 דצמבר, 2021

בעידן הביג דאטה האתגר אשר נצבים בפניו כבר אינו השגת מידע, אלא דווקא מיצויו, ניצולו ומקסום הערך שלו. ארגונים המכוונים ל – Data Driven, הם ארגונים המבססים את קבלת ההחלטות שלהם על בסיס מידע ודאטה ולא אינטואיציות. הם נחשבים ארגונים מצליחים יותר לפי מחקרים רבים וארגונים המגיבים באופן מהיר יותר למציאות העסקית.
שימוש מושכל וחכם בדאטה וניתוחו הוא המפתח לצמיחה של עסקים. בתקופת הקורונה ארגונים הבינו שהם חייבים לחזק את היכולת לנתח את הדאטה הקיים בארגונים שלהם ולכן הם החלו להעסיק עובדים עם יכולות של דאטה אנליסט.
חברות וארגונים מעסקים אנשים בתחום מדעי הנתונים בשלב תפקידים. תפקידו של האנליסט לנתח כמויות גדולות של דאטה ולהסיק מסקנות ואף להעניק המלצות לביצוע שימוש מושכל בדאטה ובמידע הקיים בארגון.
לצורך ביצוע התפקיד נדרשות מיומנויות עבודה מגוונות, ביניהן חשיבה אנליסטית, יכולת טכנולוגית (אין צורך להיות מתכנתים), מיומנויות בשפת שאילתות, כריית נתונים, ניתוח, הפיכת המידע לויזואלי ולפעמים גם חיזוי.
חלק גדול של עבודת האנליסט היא תחקור נתונים, בניית דו"חות, יצירת מצגות ותוצרים חזותיים כדשבורדים אשר מוצגים למקבלי ההחלטות בארגונים ברמות שונות.

איזה דאטה מנתחים בארגון?

בארגון יש הרבה מאוד דאטה, לדוגמה, דאטה המיוצרת בתפעול, כספים, רכש, כוח אדם, IOT , מאגרי מידע, שיווק ומכירות, סיכונים והיבטים משפטיים, רשתות חברתיות ומקורות מידע חיצוניים. ישנם סוגים שונים של בעלי תפקידים המשתמשים בדאטה וכל אחד ואחת נדרשים במידע ודאטה בצורה שונה לצרכי העבודה.
דאטה אנליסט עסקי שמנתח את המידע בפונקציית השיווק ממפה את הדאטה שניתן להפיק מכל ערוצי השיווק, רשתות חברתיות כפייסבוק, אינסטיגרם, לינקדאין, מנוע חיפוש גוגל (גוגל אנליטיקס), מערכות דיוור וגם מערכות כ – CRM.
המושג המאפיין פעילות זו של דאטה אנליסט עסקי במחלקת השיווק הוא Data Driven Marketing . דאטה אנליסט מכמת את התנהגות הלקוחות, האנשים שנכנסים לאתרי אינטרנט, שנחשפים לפוסטים, מקליקים. כיום ניתן לרדת לרזולוציות ואפילו להבדיל בין קבוצות גיל, קבוצות עניין, זמן חשיפה ועוד.
הנתונים הללו היום הרבה יותר קלים לניטור ולניתוח בזכות הטכנולוגיות שמאפשרת את שליפת הנתונים במערכות עצמן או אפילו לייצא לאקסל או לנתח בעזרת פייתון.
היכולת לכמת את התנהגות האנשים והרכישות מאפשרות הבנת ההתנהגות והפעולות שלהם ובהתאם לכך לקבל החלטות מותאמות לקמפיינים עתידיים.

מה עושים דאטה אנליסטים ?

 • ניהול הדאטה – עורכים מיפוי איזה דאטה קיים בארגון ואיזה דאטה נדרש להפיק כדי לקבל החלטות. מנהלים את הדאטה, אוספים, אוגרים, מחברים טכנולוגיות, משפרים תשתיות דאטה, מרחיבים את שכבות הדאטה שמייצרים באפליקציות השונות. למעשה, הארגון מייצר אוסף הנחיות, תהליכים והטכנולוגיות שהארגון מגדיר כדי לנהל את משאב הדאטה ובכך מייצרים משילות נתונים Data Governance . הדאטה אנליסט דואגים להנגשת הדאטה למשתמשים בתהליכי העבודה שלהם ובקבלת ההחלטות.

הרצאה: משילות נתונים כתנאי להפקת ערך מנתונים בעידן הדיגיטלי
מרצה: רז הייפרמן מקור: ערוץ יוטיוב משרד החינוך.

 • יצירת תובנות (INSIGHTS) – שאילת שאלות על הדאטה, ניתוח הדאטה מנקודות מבט שונות ושימוש במודלים עסקיים שונים. המטרה המרכזית של דאטה אנליסט עסקי היא יצירת הערך מהדאטה. 
 • יישום – דאטה אנליסטים דואגים שהעובדים ישתמשו בדאטה ויקבלו החלטות על בסיס דאטה ומידע ולא אינטואיציה. כלומר, שהשימוש בדאטה יהיה חלק אינטגרלי מתהליכי העבודה בכל פונקציה ופונקציה בארגון. 

המיומנויות הנדרשות לעבודת דאטה אנליסט עסקי: 

 • ידע באקסל 
 • ידע וניסיון ב – SQL 
 • עבודה עם כלי BI 
 • תכנות בשפת פייתון . 
 • יכולת יצירת דו"חות 
 • יכולת יצירת דשבורדים. 
 • חשיבה עסקית והבנה מערכתית של ארגונים 
 • מידענות וניהול מודיעין עסקי תחרותי (הבנת הסביבה החיצונית). 
 • תקשורת בין אישית טובה 
 • ידע בהכנת מצגות ואינפוגרפיקה 
 • כתיבת תוכניות עבודה ויצירת מדדים (יצירת דאטה). 
 • ניהול תהליכים ופיתוח נהלי עבודה. 

איפה מעסיקים דאטה אנליסטים? 

חברות הייטק: גוגל, אמזון, מייקרוסופט ואפל, חברות סייבר ויותר ויותר חברות הייטק משלבות במחלקות השונות דאטה אנליסטים ובמיוחד בתפקיד: אנליסט לקוחות. 

חברות הזנק – חברות שיוצאות עם מוצרים חדשים לשווקים צריכות הרבה נתונים בתהליכי הצמיחה. 

משרדי ממשלה, המגזר השלישי (עמותות וארגונים חברתיים) ובעתיד הקרוב גם רשויות מקומיות. 

אוניברסיטאות ומכוני מחקר פרטיים. 

על פי דו"ח הפורום הכלכלי העולמי בשנת 2018, מקצוע הדאטה אנליסט הוא מקצוע בעל חשיבות הולכת וגוברת והוא הולך להיות אחד התפקידים המבוקשים ביותר בשוק העבודה. 

לפי התחזיות של הדו"ח עד שנת 2022 85% מהחברות בעולם יאמצו טכנולוגיות שמאפשרות ניתוח הדאטה ממאגרי המידע ומביג דאטה וכתוצאה מכך מקצוע הדאטה אנליסט יהפוך לאחד המקצועות המבוקשים והנדרשים. 

מאחר והמגמה העיקרית אליה צועד העולם היום היא מהפכת הבינה המלאכותית AI (המהפכה הרביעית) וכיוצא ממנה ה"אוטומציה", הרי שבארגונים מייצרים יותר ויותר דאטה ולכן יגבר הצורך בעיבוד וניתוח הנתונים. 

ראיון עם דאטה אנליסטית: 

קטיה – עובדת כדאטה אנליסטית בחברת הביטוח גדולה. 

ספרי כיצד נראית שגרת העבודה שלך? 

יש לי תואר בכלכלה מרוסיה ותואר שני בתעשייה לוגיסטיקה וניהול מבר אילן. עבדתי במקצוע זה למשך תקופה אך מכיוון שהראש שלי יותר מתמטי, ואוהב להתעסק בדאטה וחישובים התחלתי לחפש עוד אופציות. בסופו של דבר מצאתי קורס דאטה אנליסט, אשר למדתי וסיימתי בהצלחה. 

איך נראית שגרת העבודה של רוב הדאטה אנליסטים? 

אני מתעסקת בעיקר בבניית תהליכים למיצוי הנתונים אשר יגיעו לדוחות ועוסקת בבניית דוחות. 

לרוב, דאטה אנליסט משתמש בדוחות ובכלים כ – SQL, אקסל ופייתון, אך גם בכלים נוספים לצורך ניתוח וזיהוי מגמות. 

איזה ניסיון דרוש כדי לעבוד במקצוע והאם דרוש תואר בשביל זאת? 

תואר תמיד נותן רושם אבל בסופו של דבר הידע המקצועי הוא הפרמטר העיקרי. 

קיבלו אותי לעבודה על בסיס הקורס שלמדתי ועל בסיס המבחנים. בחברות שבהן עבדתי 90% מסתכלים על הכישורים והידע והשאר מושפע מהניסיון שרכשתי בעבר, מקומות העבודה שהעסיקו אותי וכו. קודם עושים את המבחנים ואח"כ מדברים. לצורך העניין אם יש מישהו שהשתחרר מהצבא ללא תואר או ניסיון בשוק העבודה אך מבחינת הידע והניסיון שלו מהשירות יש לו את הכלים הנדרשים, סיכוי טוב שהוא יוכל להתקבל? אני חושבת שכן. תראי תלוי בחברה, אבל תכלס אני חושבת שקודם כל מסתכלים על הידע. בעבודה הקודמת שלי לא הסתכלו על התואר והרקע אבל היה להם חשוב לדעת שיש לי את הידע המקצועי ועליו נבחנתי. אם יש לך את הניסיון אפשר לנסות לגשת לחלק מהחברות ומומלץ תוך כדי לעשות תואר. 

איזה עתיד את חושבת שיש למקצוע? 

אני חושבת שיש עתיד. אני בחרתי בתחום מעניין שיש בו פוטנציאל עסקי ויש גם תכנות. 

יש לנו 300 אנשים בחטיבה המחקרית טכנולוגית. גם בפן המגדרי זה מקצוע מבטיח.

 אצלנו בעולמות הדאטה יש יותר נשים כמעט חצי חצי. אם תשאלי אותי אני לעולם לא התחרטתי על כך שבחרתי בדאטה. אני כבר 4 שנים בתחום. 

מהם תנאי העבודה? 

בעקבות הקורונה יש לנו אפשרות לעבוד מהבית חלק מהשבוע. יש תנאים טובים: קופת גמל השתלמות, משכורת יחסית גבוהה, לפעמים גם מקבלים רכב וככל שצוברים יותר ניסיון התנאים יותר טובים. מהרושם שלי מהצבא ומהעבודה שעשיתי מדובר בתחום שמתפתח וצובר ביקוש. היום כמעט כל חברה תעסיק אנשי מחקר אשר יתעסקו באיסוף, ניתוח ועיבוד הנתונים. בעולם של BIG DATA זה הכיוון שאליו אנחנו הולכים.

לסיכום, מקצוע הדאטה אנליסט נמצא במגמת עליה לאור העידן בו אנו חיים, עידן ה – "Big Data", בו המידע הקיים מכפיל את עצמו מרגע לרגע. מרבית החברות בעולם נדרשות לנהל ולארגן את הנתונים אשר הן צורכות ועל כן הן בוחרות להעסיק אנשי מקצוע אשר ידעו כיצד להשתמש בטכנולוגיות עיבוד נתונים מתקדמות. באמצעות כלים אלו הדאטה אנליסט מנתח כמויות רבות של מידע ומגבש מתוכן מסקנות והמלצות אשר יסייעו לחברה בה הוא מועסק

למידע על מסלול הלימודים המורחב למקצוע דאטה אנליסט עסקי.

×