בר-אוריין

מחקר מידעני גניאולוגי

  • מחקרים גניאולוגיים והקמת אילן יוחסין 

"לשכוח את המתים שווה ערך ללהרוג אותם פעם נוספת" , אלי ויזל חתן פרס נובל לשלום. עיתונאי ופילוסוף ניצול שואה 

בגיל 21 כשבחרתי איזה תואר ראשון ללמוד באוניברסיטת תל-אביב, אני בחרתי ללמוד תואר ראשון בחוג להיסטוריה של עם ישראל. הלימודים היו מרתקים על שלום אש, גרשום שולם, פרעות היהודים בתקופת חמלינסקי, היהודים בתקופת האימפריה העות'מאנית, היהודים בתקופת האסלאם, יהודים בתקופת חשמונאים, היהודים שחיו בגרמניה בתקופת ויימאר וכמובן, קורסים רבים שעוסקים בשואה, ברצח העם היהודי ובאנטישמיות. החיבור שלי להיסטוריה של עם ישראל בלימודים אקדמיים העניקו לי צוהר לעולם רוחני ולעולם המרתק של עם ישראל. ד"ר ענת קלומל-צוייג 

לזכור ולא לשכוח 

במכללת בר-אוריין אנחנו מנהלים מחקרים מידעניים בתחומי דעת שונים. לאחרונה פיתחנו את תחום הגניאולוגיה בבר-אוריין. כאשר בקשו מאתנו לאתר את מועד רצח של אישה יהודיה במחנה ריכוז בפולין לצרכים משפטיים, בדקנו בכל מאגרי המידע והארכיונים והפקנו דו"ח גניאולוגי מרתק שניתן להשתמש בו לצרכים משפטיים. כמובן שבדקנו במאגר יד ושם, במוזיאון השואה בארצות הברית וכן גם במוזיאון של מחנה ההשמדה בפולין. סיפור יהודי עצוב זה מוכיח שוב ושוב שרצח העם בשואה משקף את הטרגדיה הנוראה שקרתה לעם היהודי ולמשפחות שנשארו עם שאלות פתוחות שלחלקן יצליחו למצוא את התשובה וחלקן ישארו פתוחות. 

העדויות של שורדי השואה במוזיאון יד ושם כל כך חשובות לשימור הזיכרון שלנו של העם היהודי, נזכור ולעולם לא נשכח. 

מחקר גניאולוגי הינו חקר יוחסין, מחקר על קשרי שארות על אנשים בעודם בחיים, וגם אנשים שנפטרו בנסיבות שונות ומעוניינים לחפש עליהם מידע. 

המסמכים שמאתרים במחקר גניאולוגי הינם: תעודות לידה, תעודות פטירה, מוות, נישואין, גירושין, תעודות גיוס לצבא, מפקדי אוכלוסין, מידע מארכיונים, תעודות עליה, הגירה, ארכיונים של השואה (יד ושם, ארכיון השואה בארצות הברית, ארכיונים של מחנות ריכוז והשמדה). 

"לכל איש יש שם" ואולי גם עדויות על חייו.

מכללת בר-אוריין מנהלת את דף הפייסבוק "יום בהיסטוריה" אשר עוקבים אחריו כ – 140,000 אנשים . 

סוגי המסמכים 

המסמכים שמאתרים במחקר גניאולוגי הינם: תעודות לידה, תעודות פטירה, מוות, נישואין, גירושין, תעודות גיוס לצבא, מפקדי אוכלוסין, מידע מארכיונים, תעודות עליה, הגירה, ארכיונים של השואה (יד ושם, ארכיון השואה בארצות הברית, ארכיונים של מחנות ריכוז והשמדה). 

במחקר גניאולוגי משלבים איסוף מידע ממאגרי מידע דיגיטליים, אך גם מארכיונים פיזים, מראיינים, שולחים אימיילים לבדיקות ואימות הזהות. 

תהליכי עבודה למחקר מידעני גניאולוגי  

עבודת המידענות מתנהלת בצוותי עבודה של מידענים עם סופרוויזר (מידען/ית מומחה) על פי מודל לניהול מחקר  "מערכות מורכבות מסתגלות" ממחקר הדוקטורט של ד"ר ענת קלומל-צוייג. 
בהתאם לצורך אנו מחברים מומחים ויועצים ובמידת הצורך גם יוצרים קשר טלפוני כדי להשלים מידע שאינו מפורסם ברשת האינטרנט.

סוגי שירותי המידענות 

  • איתור מידע על אנשים לצרכים משפטיים. 

  • איתור מידע לצרכי ירושות. 

  • איתור מידע על אנשים שנספו בשואה לצרכי בניית אילן יוחסין. 

תוצרי התהליך המידעני 

דו"ח מידעני עם כל המידע הנאסף, כולל מקורות המידע. אנו שמים דגש על יצירת דו"ח המתאים לצרכים משפטיים. 

המסגרת לניהול מחקר וצוות החוקרים 

משך זמן איסוף המידע ייקבע לפי היקף העבודה, צורך ומורכבות המחקר. 
 

מנהלת מחקרים מידעניים 
ד"ר ענת קלומל-צוייג, מנכ"לית מכללת בר-אוריין, המכללה למקצועות הדאטה, בוגרת תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל, לימודי מזרח תיכון מאוניברסיטת בר-אילן, תעודת הוראה בערבית ממכללת לווינסקי, לימודי ביטחון תואר שני מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני ושלישי בלימודי מידע (מידענות) מאוניברסיטת בר-אילן.

מנהלת תחום מחקר גניאולוגי 

נטי מפלמן פינקוס, מידענית אנליסטית, משנת 2002 עוסקת במחקר גניאולוגי לאיתור מידע על אנשים. חקירות לאיתור חייבים, נעדרים, יורשים, ניצולי שואה וכד'. חקירות כלכליות של חייבים, חקירות רקע ואמינות, חקירות עסקיות לצורך מתן החלטות על שיתופי פעולה עסקיים וחקירות הוכחות לבית משפט. 

 

 לשירותי מידענות ואנליזה נוספים


לחץ כאן

×