בר-אוריין

מידע מקצועי - מאמרים נוספים

דאטה אנליסט – המקצוע המבוקש לבוגרי תארים במדעי הרוח והחברה המעוניינים לעשות הסבה להייטק

מאת: ד"ר ענת קלומל-צוייג
תאריך פרסום: אוקטובר 21, 2021  תגיות: דאטה אנליסט, הכשרה, מקצוע    

דאטה אנליסט הוא אחד מהמקצועות החדשים והמבוקשים בישראל, ונכון להיום ישנן מעל ל-1000 משרות פתוחות בתחום, כאשר מחציתן מיועדות לאקדמאים שרכשו את המקצוע במסגרת הסבה מקצועית. מה כולל התפקיד? מדוע הוא כה מבוקש? והיכן כדאי ללמוד אותו? התשובות כאן בכתבה.

דאטה אנליסט – משלב בין מוח "חריף" לידע טכני נרכש
דאטה אנליסט (Data Analyst) הוא איש מקצוע שפועל בשני מישורים – במישור הטכני הוא אחראי ליצירת תשתית נוחה לניתוח נתונים ולהסקת מסקנות עסקיות שמניבות לעסק רווחים ומקדמות אותו, ואילו במישור הניהולי הרי מדובר על "סוכן שינוי" שמטרתו להנהיג בארגון תרבות ארגונית, אשר מבססת את תהליכי קבלת ההחלטות על סמך דאטה, כלומר על סמך נתונים מנותחים ממגוון רחב של מקורות המסייעים לכל משתמש בארגון לייעל תהליכים, לשפר ביצועים ולעבוד באופן שוטף עם הדאטה.
הידע הטכני כיום מונגש גם לעובדים שאינם מתכנתים בזכות כלי האנליזה של דאטה הקיימים בשוק ונרכשים על ידי החברות, כולל כלי האופיס הפופולרי, אקסל.

הדאטה היא המשאב הארגוני היקר ביותר
אנחנו צורכים אינספור תכנים דיגיטליים ובאותו האופן אנחנו משאירים אינספור "עקבות דיגיטליות", מסדי נתונים מאחסנים את "פיסות הידע" שאנחנו מותירים אחרינו, מסננים, ממיינים ומנתחים אותם במספר כלים מתקדמים, שפועלים "מאחורי הקלעים", ובאמצעות פקודות אלגוריתמיות הופכים את ה"חומר הגולמי" לדאטה בעלת ערך.
חשבו לרגע, כמה פעמים חיפשתם מוצר באינטרנט ולאחר מספר שניות כבר ראיתם פרסומת למוצר ממספר מתחרים שונים באחת מהרשתות החברתיות? איך זה יתכן? מי מרגל אחרינו? אותם מנועי חיפוש חכמים, שמאתרים ביטויי מפתח ומילות חיפוש, ומעוניינים ללכוד את תשומת ליבו של הלקוח בעיתוי הנכון.
ארגונים שפועלים בזירה תחרותית "צפופה" יסתייעו בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי לאתר את הלקוח בעיתוי הנכון ולמכור לו את השירות או את המוצר שהוא מבקש, נוסף לכך ארגונים ייעזרו בדאטה המצטברת במערכות הניהול שלהם כדי לייעל תהליכים ולשפר את רמת השירות ולבסוף את שורת הרווח. לכן ארגונים משוועים לאותו איש מפתח שייסע להקים מערכות BIG DATA, לתחזק אותן, לאפיין ולתכנן את האופן שבו יוצגו הנתונים והאפשרויות הזמינות לאותו הארגון.
וזהו בדיוק תפקידו של הדאטה אנליסט, אשר מלבד היותו איש טכני ש"פועל מאחורי הקלעים" ומייצר את אותן תשתיות (את הידע הטכני הוא רוכש בהכשרה מובנית) הוא גם איש מפתח בעל חשיבה ניהולית חריפה, שמבין את המתרחש בזירה העסקית ויודע לתכנן, לפשר, לגשר וליצור תשתית שתייצא את הנתונים למקום הנכון בהקשר המתאים ולמשתמש שיוכל להפיק מהם את התועלת הרבה ביותר.

תחומי אחריות טכניים אל מול תחומי אחריות ניהוליים
כאמור הדאטה אנליסט פועל בשתי זירות ידע – האחת טכנית, שכוללת עבודה משותפת יחד עם צוות טכנולוגי או מדעני נתונים, אשר מתפעלים את אותם מנועי חיפוש ומסדי נתונים, כותבים אלגוריתמים המסייעים לסנן, למיין ולהרחיק "רעשים" ונתונים שמעמיסים על המערכת. והשנייה עסקית – הוא עובד עם אנשי מפתח בארגון – שלעיתים אין הם אנשי הניהול אלא דווקא אנשי "השטח" שמכירים את מורכבותם של התהליכים העסקיים ויכולים בעזרת הידע שלהם ללמד את מנתח הנתונים לזהות אפשרויות חדשות לייעול ולשיפור תהליכים ולתכנן טוב יותר את המערכת.
כדי לבצע את התפקיד על הדאטה אנליסט להיות איש של אנשים, אדם עם יכולות בינאישיות גבוהות, יכולת הקשבה, יכולת לעבוד בצוות, יכולת לרכוש ידע טכני, ראייה מערכתית-שיווקית וניהולית, רמת ידע גבוהה במגוון תחומים – ולא פחות חשוב להיות בעל יכולת לעבוד באופן עצמאי. ולכן אין זה פלא שבוגרי מדעי החברה ומדעי הרוח שכבר צברו ניסיון בתחומי המכירות, הניהול וההדרכה, גם אם לא עבדו בעברם בתחום ההייטק פונים ללימודי דאטה אנליסט.

תוכנית הלימודים של הדאטה אנליסט
לימודי דאטה אנליסט נחלקים לשני חלקים: החלק הראשון מתמקד בצד האנליטי כלומר ביכולת להוביל את הארגון בשינוי ארגוני תרבותי לביסוס תהליך קבלת ההחלטות על סמך ידע ונתונים, ובמילים אחרות להפוך את הארגון ל- Data Driven. במסגרת התוכנית נלמדים מספרי מקרי קצה ותרחישים רווחים בשוק הישראלי והמשתתף בתוכנית ההכשרה מתרגל מספר תרחישים רווחים אשר מסייעים לו לשפר את ביצועיו האנליטיים ולהיעזר בידע ובניסיון שצבר לפתרון בעיות ולהסקת מסקנות.
בצד הטכני, האנליסט לומד לתכנן את מנוע החיפוש שפועל ברקע במטרה להחריש "רעשי רקע" ולנקות את מסות הנתונים שמגיעים מאינספור מקורות מידע – פנים וחוץ ארגוניים, הוא לומד לעבוד עם כלים ויזואליים שונים, לכתוב פקודות בשפות קוד שונות כמו שפת ה- SQL שהיא הבסיס לעולמו של מנתח הנתונים ובאמצעותה ניתן לתחקר מסדי מידע רציונליים כמו ו Oracle, MySql, SQL Server-וכמו כן לנתח נתונים בסביבת ביג דאטה.
מעבר לשפת ה-SQL תוכנית הלימוד מתמקדת גם בשפת ה-Python אחד מתחומי הידע המבוקשים ביותר בעולמות ה- BIG DATA זוהי שפה נוחה מאוד לשימוש, שמקלה על בנייתם של ממשקים גרפיים ומערכות המבוססות על "מכונה לומדת" (כמו מרבית היישומים המתקדמים של מערכות ה-BI מהדור החדש). מעבר לכך תוכנית הלימוד מתמקדת גם בהעמקת הידע בפקודות אקסל, וכלי ה- Power BI – פלטפורמת BI מהמתקדמות בעולם המקלה על המחשת נתונים בכלים גרפיים (המידע מנותח ומוצג באמצעות "לוח מחוונים" ידידותי למשתמש), ומאפשרת להתחבר לאינספור מקורות מידע.

לימודי דאטה אנליסט במכללת בר-אוריין
מכללת בר-אוריין פותחת בשנה זו תוכנית לימודים ייחודית לכל אקדמאי מתחומי החברה והרוח בעל ניסיון וידע בעולמות הניהול, השיווק, ההדרכה. התוכנית מיועדת לכל מי שמעונין לבצע הסבה להייטק ולעבוד בתפקיד מפתח, שאינו דורש ניסיון בהייטק.
בשונה מקורסים טכניים, מכללת בר-אוריין מתמחה בתחומי האוריינות והמידענות ומלבד הכשרה טכנית-פרקטית לעבודה עם שפות תכנות וכלי BI מתקדמים, אנחנו מלמדים אתכם כיצד לתחקר נתונים, היכן לאתר אותם ולאילו מקורות להתממשק כדי ליצור מערכת BI המספקת לשדרת ההנהלה הארגונית תשתית מתקדמת שמסייעת להם להסיק מסקנות ולהגיע לתובנות עסקיות עמוקות ומעשיות. כך שתוכלו לספק לארגונים שתעבדו עבורם כלי "חי" המשלב בין תובנות אנושיות לבינה מלאכותית מתקדמת ולא עוד כלי BI שהוא לא יותר ממחולל דוחות.
במסגרת הקורס תתרגלו תרחישים עסקיים רווחים ותלמדו להציג תובנות באופן המקל על שדרת הניהול בתהליכי קבלת החלטות. בסיום התוכנית תשתתפו בפרויקט גמר מקיף, שייסע לכם ליישם את הידע שלמדתם ואף ישמש אתכם כתיק עבודה ראשוני.

מכינים אתכם לראיון עבודה עתידי
אנחנו במכללת בר-אוריין חושבים קדימה ורוצים לוודא שתוכלו ליישם את הידע שרכשתם באופן מעשי, ולכן תוכנית ההכשרה כוללת הכנה להשמה – בניית פרופיל מקצועי ברשת הלינקדאין, התאמת קורות החיים לדרישות המקצוע והכנה לראיונות עבודה עתידיים. התוכנית אישית ומותאמת לכל סטודנט באופן פרטני בהתאם למיומנויות העסקיות שצבר עד כה ולרמת הידע שעליו לרכוש. מסיימי הקורס הופכים ל"סוכני השינוי הארגוניים" שמסייעים לעסקים להפוך ל"מונחי דאטה" ולהיעזר בתובנות עסקיות כדי לייצר ערך.

למי תוכנית הלימוד מתאימה?
לאקדמאים בוגרי תואר ראשון ושני במדעי הרוח והחברה, שמעוניינים לרכוש כלים מעשיים בעולמות ה- Data Science ולעבוד בתחום הן כשכירים והן כעצמאיים. כמו כן התוכנית מתאימה למנהלים עצמאיים ושכירים ולעובדים בארגונים המעוניינים לשלב מרכיב של Data Science כחלק מהותי מתהליכי קבלת החלטות.

הופכים ידע, מידע ודאטה לתוצאות ולהצלחה מקצועית ועסקית!!!

לפרטים נוספים הירשמו בטופס

שיחה עם יועצי לימודים בטלפון 052-4425568 או טל' 0732540055