בר-אוריין

שירותי מידענות רפואית – מידע למטופלים ולרופאים

מלווים אתכם לפתרון הרפואי

שירותי מידענות רפואית למטופלים, אנשי רפואה ויתר בעלי עניין לצרכי קבלת החלטות רפואיות וקליניות. 

עומס מידע רפואי או לחילופין מחסור במידע רלוונטי מקשים על תהליכי ההתכנסות לקראת קבלת החלטות רפואיות וקליניות אמינות ומבוססות. מכלול האתגרים בתחום מוביל למציאות שבה, מלבד איתור המידע נדרשת גם עבודה מידענית מתודולוגית הכוללת עיבוד, ארגון ופישוט המידע בכדי להנגישו באופן בהיר ומובן ללקוח. 

בבר-אוריין אנו עובדים על פי מודלים של "מידענות תוצאתית" ו"ניהול מחקר מידעני על פי מערכות מורכבות מסתגלות", מה שמאפשר עמידה ביעדים הניצבים בפני צוותי המשימה. המודלים פותחו על ידי ד"ר ענת קלומל-צוייג במהלך מחקר הדוקטורט שלה, שעסק באפקטיביות תהליכית משלב איסוף המידע ועד לקבלת ההחלטות. 

הייחודיות שלנו מתבטאית בהפקת דווחות מידעניים מקצועיים וכן גם בליווי תהליכי קבלת ההחלטות מצד הלקוחות. לדוגמה, ליווינו מטופל שסבל משתי בעיות רפואיות, שאין להן מענה במדינת ישראל והוא רצה לבדוק את הטיפולים בגרמניה ובארצות הברית. ערכנו עבורו מחקר מידעני לאיתור מומחים עולמיים בתחום וכן קלינקות מתאימות. סייענו גם בהתקשרות עם אותם הגורמים תוך ייצוג הלקוח בכל הקשור לבירורי הדיאגנוסטיקה והמענים הניתנים לבעייה. זה כלל חיפוש מידע ברשת, בחירת רופאים וכאמור גם מידענות אקטיבית הכרוכה ביצירת קשר עם המומחים ובדיקת הזכויות הרפואיות (במיוחד כשנוסעים לחו"ל). 

תוצרי התהליך הייעוצי

 

 • דו"ח מידעני עם מידע על המחלה והפתרונות ודרכי הריפוי (בדיקות, ניתוחים, תרופות, רפואה משלימה, מומחים, קליניקות בארץ ובעולם, זכויות רפואיות ועוד). 
 • ליווי של המטופלים וקביעת פגישות עם המומחים והקלינקות בארץ ובעולם. 
 • דו"ח מידעני – זכויות רפואיות בעולם (אזרחות זרה ועוד, ביטוחים ועוד).

למי מתאים השירות?

 • למטופלים שאין עבורם פתרון רפואי במדינת ישראל. למשל, במקרים של מחלה נדירה או אפילו כרונית שאין להם פתרון זמין כאן. אנחנו פונים ליעדים ברחבי העולם לשם איתור המזור המיטבי.
 • למטופלים לאחר אבחנה אונקולוגית או כל מחלה מסובכת או מורכבת שהיא, אשר מחייבת התעמקות אקדמית-מחקרית לשם התווית כיווני הפעולה.

למה מומלץ להשתמש בצוות מידענים לאיתור מידע רפואי?

 • איתור המחקרים, הפתרונות, התשובות לשאלות והזכויות לטיפול במחלה העדכניים ביותר. 
 • ארגון המידע באופן נוח לצרכני המידע ולקבלת החלטות הרות גורל בתהליך טיפול רפואי. 
 • ליווי המטופלים בתהליכי קבלת החלטות והכוונה להתייעצות עם הרופאים המומחים בהתבסס על המידע. 
 • צוות מידענים תומך, מלווה ומסייע בניהול המענים למחלה על בסיס המידע מהדו"ח. 
 • חשיבה כוללת של צוות מקצועי לתמיכה בקבלת החלטות.
 • במידת הצורך ליווי עם בירוקרטיה רפואית. 

שיטת העבודה שלנו

ניהול מחקר מידענות רפואית עם צוות מידענים ומומחים 

שלב 1 – דיאגנוסטיקה של צרכי המטופל/ת 

הדיאגנוסטיקה חשובה לדיוק השירות ואיתור המחקרים הרלוונטים, כולל המומחים והקליניקות בארץ ובעולם המתאימים למטופל.  הדיאגנוסטיקה נעשית בפגישה בזום או פרונטלית מול המטופל. בנוסף, ישנו שאלון מקדים על המחלה, כולל ניתוח וביאור מסמכים רפואיים נלווים. 

2 המשפטים הבאים להעביר לסוף- המוטו שלנו במכללת בר-אוריין הוא קבלת החלטות מבוססות מידע ודאטה (אנחנו מבצעים מחקרים מידעניים למכוני מחקר ועוד על ידי צוותים מידענים המנוהלים על ידי ד"ר ענת קלומל-צוייג, מומחית במידענות אנליסטית). הצוותים המידענים המשתתפים במחקר הם בוגרי לימודי קורס מידענות רפואית הנלמד במסגרת מכללת בר-אוריין על ידי ד"ר ענת קלומל-צוייג וטלי שמחון (מומחית במידענות רפואית). 

שלב 2 – יצירת אסטרטגיה מחקר

צוות המידענים נפגש ומתכנן את המחקר וחלוקת העבודה. 

שלב 3 – פגישת אמצע עם המטופל  

פגישה לבירור התאמת המידע למטופל. 

שלב 4- מידענות אקטיבית 

שליחת אימיילים ויצירת קשר טלפוני עם מומחים בארץ ובעולם וקלינקות ובדיקה האם הם מסוגלים לטפל בבעיה. 

שלב 5- הגשת דו"ח + פגישה בזום או פרונטלית 

הגשת הדו"ח עם המידע הנאסף באופן מסודר ונגיש למטופל כדי שיוכל לקבל החלטות ולבצע פעולות לפתרון הבעיה והבראה מהמחלה. 

בנוסף, אנו מאמינים בפגישה שבה אנחנו מסבירים על המידע הנאסף ומכוונים כיצד להשתמש במידע וכיצד לפנות למומחים ויחד מחליטים על סדרי עדיפויות. 

חשוב להדגיש – מדובר בדו"ח מידעני שנועד לסייע בקבלת החלטות רפואיות וקליניות. המטופלים מחוייבים לפנות לרופאים להתייעצות. הדו"ח המידעני רפואי אינו מהווה המלצה, אלא מידע שמועבר למומחים ולאנשי המקצוע הרופאים. 

המטרה שלנו לסייע למטופלים לקבל את המידע העדכני, הרלוונטי והנכון להם בתהליכי ריפוי ומציאת פתרון למחלה.

המסגרת הייעוצית

משך התהליך הייעוצי: סדר גודל של חודש – חודשיים כתיבת דו"ח מידעני (תלוי בדחיפות ובמהלך כתיבת הדו"ח פוגשים את המטופל).

היקף הפעילות: 3 -4 פגישות היברידיות (חלק בזום, חלק פגישות פרונטליות עם צוות המידענים.

משתתפים מטעם מכללת בר-אוריין: יתכן שילוב סטודנטים הלומדים בסטאג' מידעני במסגרת בר-אוריין המכללה למקצועות הדאטה לטובת העצמת תפוקות.

המידענים והסטודנטים לומדים בקורס מידענות רפואית אשר נלמד במסגרת מכללת בר-אוריין והועבר למשרד הבריאות , קופת חולים כללית, חברות תרופות ולספרנים של ספריות בתי חולים.

בנוסף, ד"ר ענת קלומל-צוייג וטלי שמחון מעבירות קורסי מידענות רפואית במסגרת מכללת בר-אוריין, כולל קורסים וסדנאות לארגונים , כולל משרד הבריאות, קופת חולים כללית, ההסתדרות הרפואית, חברת התרופות טקדה ועוד. כמו כן, הן ניהלו יום עיון בנושא מידענות רפואית במסגרת כנס ותערוכת המידע הבינלאומיים – כנס מידע 2022 מטעם חברת טלדן מערכות מידע.

*** שימו לב: שירותי מידענות רפואית אינם ייעוץ רפואי, אלא איתור המידע הרפואי הרלוונטי לצרכי המטופל/ת שיועבר לרופא/ה לשם קבלת החלטות על מזור למחלה. בתהליך חיפושי המידע אנו מתייעצים עם מומחים (רופאים, רוקחים ועוד) לשם הבאת המידע המעובד והמתאים ביותר. 

×