בר-אוריין

זוכרים את הבהלה לזהב? אז היום יש בהלה לבינה מלאכותית

הכותבת: ד"ר ענת קלומל-צוייג

בטח שמעתם על "הבהלה לזהב" שהחלה בשנת 1848 כאשר ג'יימס ו' מרשל מצא את הזהב. השמועות על הזהב הביאו כ – 300,000 איש לקליפורניה מרחבי ארצות הברית ומחוצה לה. בתחילה הם מצאו זהב על ידי שיטות פשוטות של סינון העפר על ידי כלים רחבים ובהמשך כבר הכלים השתכללו.
אומרים שהיום הדאטה הוא הזהב החדש. מהדאטה אפשר לייצר הרבה מאוד תובנות עסקיות, מוצרים חדשים, אוטומציה ובסוף לייצר כסף ואפילו הרבה כסף (כמו פעם עם הזהב….).
בתקופה האחרונה מתחוללת "הבהלה לבינה מלאכותית" ולא כדאי לפספס את הרכבת. בטח לא מבחינה מקצועית ועסקית.
הוויכוח על כלי Chat GPT החל ואנשי מקצוע מתלוננים שהמידע אינו מחובר למקורות מידע ולכן לא ניתן להשתמש בו. זה נכון וזו אכן בעיה, במיוחד שיש הרבה פייק ניוז ברשת.
יחד עם זאת אפשר לקבל טקסטים מ – ChatGPT3 על הקולוניאליזם באפריקה במאה ה- 19 וגם אפשר לקבל טקסטים על ההיסטוריה בסגנון של אדוארד סעיד. מכירים אותו? מי שלמד מזרח תיכון מכיר את המאמר המפורסם "אוריינטליזם" אשר יצא לאור בשנת 1978 ונכתב על ידי אדוארד סעיד שבו הוא מעביר ביקורת על המערב וטוען כי גוף הידע האקדמי, הספרותי והאמנותי שנוצר, נצבר ועוצב על פי התרבות המערבית על המזרח ועל המזרח המוסלמי בפרט, לא היה ידע תמים.
המשמעות היא ש – AI מושפע מגופי הידע המובילים הדומיננטים ביותר מבחינה כמותית ולא רק איכותית.
לכן, כדי להתמודד עם כלי AI בחוכמה, צריך לדעת לשאול את השאלות הנכונות כמו שלמדנו ליצור שאילתה חכמה במנוע חיפוש גוגל.
למרות הבעיות, האי דיוקים, חוסר המקורות… ב – Chat GPT.

אנחנו מבינים שאנו מצויים בעיצומה של מהפכה והיא תשפיע מאוד על שוק העבודה 

Generative AI , כלומר, ,בינה מלאכותית יוצרת, מסוגלת לייצר טקסטים, תמונות, סרטונים ועוד באופן אוטומטי על ידי בינה מלאכותית ולא האדם והיא גם תחליף את העובדים היצירתיים שעד כה מכרו את היכולת היצירתית.
Chat GPT מאיים לייתר את כותבי התוכן וגם את המתכנתים הזוטרים. הוא מסוגל להפיק תכנים מורכבים ולכתוב קוד או לעזור בכתיבת קוד.
מגמת ה No Code שמאפשרת לפתח אפליקציות כמעט בלי תכנות כמו אתרי WIX וורדפרס יצרה עובדים חדשים וגרמה לפיטורים של עובדים מסוימים.
אתר CNET משתמש בטכנולוגיה אוטומטית כדי ליצור כתבות פיננסיות והן חתומות על ידי CNET Money a שבה מוסבר כי הכתבה נוצרה על ידי AI , אך עברה בדיקות של צוות המערכת.

ומה אנחנו צריכים לעשות כאנשי מידע?

אנחנו צריכים לבחון את השילוב הנכון של בינה מלאכותית בעבודה שלנו.
מתי, איך וכמה? איזו אוטומציה ואיזה כלי AI עוזר ואיך מתמודדים עם כל המגבלות והבעיות. באותו האופן בו אנחנו לומדים מנועי חיפוש, רשתות חברתיות ומאגרי מידע.
בינתיים עד שהתוכנות הללו ישתכללו צריכים ללמוד את עבודת המידענות ועבודה עם מידע ודאטה.
גם כשנשלב יותר ויותר יישומי בינה מלאכותית, עדיין צריכים אותנו, אנשי המקצוע כדי שנעבד, ננתח, נארגן, נבקר, נבדוק ונציג (ונהפוך לאינפוגרפיקה) את המידע והדאטה למקבלי החלטות.
הקורסים הקרובים במכללת בר-אוריין נותנים מענה למהפכה של הבינה מלאכותית מקורס יישומי בינה מלאכותית חדש חדש, קורס אינפוגרפיקה, אקסל Data Science שמאפשר למקסם את העבודה עם אקסל ועוד ועוד.
מזמינה אתכם להצטרף אלינו לקורסים הקרובים שכולם עוסקים בעבודה עם מידע ודאטה באופן מקצועי, והכל מתוך מסקנות מהשטח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

×